Jak zrobić wskaźnik poziomu cieczy?

artykułyPorady technicznewskaźniki poziomu

Jedną z podstawowych funkcji eksploatacyjnych w zbiornikach substancji płynnych jest możliwość odczytu poziomu znajdującej się wewnątrz cieczy. Sposób odczytu poziomu uzależniony jest od wielu czynników m.in. przeznaczenia zbiornika, właściwości cieczy, środowiska pracy itp. Często zdarza się, że nie możemy znaleźć gotowego wskaźnika, spełniającego wszystkie nasze wymagania. Najlepiej było by zrobić go samemu. Pytanie tylko jak?

Wskaźnik poziomu cieczy

Wzrokowa kontrola poziomu cieczy w zbiorniku (odczyt poziomu) może być realizowana na różne sposoby. Jednym z nich jest wycięcie otworu w ścianie zbiornika i zastąpienie wyciętej części elementem z przezroczystego tworzywa, bądź szkła (zdjęcie powyżej). Wymaga to jednak znacznej ingerencji w zbiornik i często sprawia problemy ze szczelnością połączenia. Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem, jest wykorzystanie do wskazania poziomu cieczy zasady działania układu naczyń połączonych, w których poziom cieczy przy jednakowym ciśnieniu jest taki sam (Rys. 1)

Zboirnik ze wskaźnikiem poziomu cieczy

Rys. 1 Przykład wykorzystania układu naczyń połączonych do wskazywania poziomu cieczy

Wykonujemy w tym celu dwa otwory w ścianie zbiornika. Jeden na wysokości maksymalnego mierzonego poziomu cieczy, drugi na poziomie minimum. W otworach montujemy kątowe krućce przyłączeniowe (na przykład z instalacji C.O.), a pomiędzy nimi przezroczysty wężyk z tworzywa, do którego wpływać będzie ciecz ze zbiornika. Skonstruowany w taki sposób element nazywany jest kolumnowym wskaźnikiem poziomu cieczy.

Samodzielne wykonanie kolumnowego wskaźnika poziomu cieczy w opisany powyżej sposób nie zawsze może być wystarczające. Co w sytuacji gdy:

  • nie jesteśmy pewni, czy stworzona konstrukcja będzie szczelna?
  • nie wiemy jakie materiały zastosować lub nie możemy znaleźć materiałów składowych odpornych na istniejące w naszym zbiorniku medium, jego ciśnienie, temperaturę itp.?
  • wskaźnik będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne?
  • koszty zaprojektowania wskaźnika, znalezienia / wykonania odpowiednich komponentów i jego przetestowania są niewspółmierne do naszych oczekiwań?
  • nie chcemy zajmować się wykonywaniem takiego wskaźnika samodzielnie?

W takich przypadkach możemy samodzielnie „skonstruować” wskaźnik wykorzystując do tego celu gotowe i dostępne w standardzie, poszczególne elementy. Elesa+Ganter jako jedyna na rynku firma oferuje samodzielną konfigurację kolumnowych wskaźników poziomu cieczy, która jest możliwa do zastosowania w modelu HCK.

Wskaźniki HCK składają się z dwóch uchwytów przykręcanych do ścianki zbiornika za pomocą stalowych śrub. Pomiędzy uchwytami znajdują się: tylna osłona, rurka oraz opcjonalnie przedni ekran ochronny (Rys.2).

Budowa wskaźnika HCK

Kolumnowe wskaźniki poziomu cieczy HCK

Rys.2: Budowa kolumnowego wskaźnika poziomu cieczy serii HCK

Większość elementów składowych wskaźnika dostępna jest w różnych wykonaniach materiałowych, a połączenia pomiędzy nimi zabezpieczone są uszczelnieniami typ O-ring. Dzięki dostępnej opcji konfiguratora możemy wybrać jakiej rurki chcemy użyć do budowy naszego wskaźnika, jakich śrub użyć do montażu lub jakie zastosować uszczelnienia, a następnie złożyć wszystkie komponenty w jeden wskaźnik.

Uchwyty wskaźnika wykonane są ze wzmacnianego włóknem szklanym technopolimeru na bazie poliamidu (PA), odpornego na pracę w temperaturach do stu kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Do nich możemy dobrać śruby ocynkowane lub w przypadku bardziej agresywnych mediów – nierdzewne.

Jeśli chodzi o samą rurę wskaźnika, dostępne są dwa standardowe wykonania materiałowe. Rura z poliwęglanu (PC) do stosowania z olejami, wodą i innymi nieagresywnymi mediami w temperaturze do kilkudziesięciu stopni (w zależności od rodzaju cieczy. Do wyboru mamy również rurę ze szkła PYREX do kontaktu z agresywniejszymi mediami lub pracy w wyższych temperaturach. Rura ta jest dostępna w kilku standardowych długościach (w przedziale od 113 mm do 545 mm), ale możemy też na specjalne życzenie zamówić dłuższe (do 1500 mm) lub też przyciąć istniejące (dotyczy wersji PC) na wymagany wymiar.

Aby z gotowych komponentów stworzyć wskaźnik odpowiadający naszym potrzebom zestawiamy ze sobą odpowiednie wersje wszystkich powyższych elementów, a następnie dobieramy odpowiedni dla nich rodzaj uszczelnienia. W tym przypadku możemy zastosować o-ringi z gumy syntetycznej NBR, odpowiedniej do kontaktu z olejami, smarami itp. w temperaturach do 100OC lub uszczelnienia FKM (VITON®) do wyższych temperatur oraz agresywniejszych mediów.

Dodatkowo dzięki opcji konfiguratora możemy zamówić w standardzie przezroczysty ekran ochronny wykonany z poliwęglanu, który stosujemy do ochrony rury wskaźnika przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Poniższy schemat przedstawia możliwość konfiguracji wskaźnika HCK, uwzględniając różne rozstawy śrub oraz materiały poszczególnych komponentów. Wskaźnik „zbudowany” w ten sposób z gotowych elementów jest dostarczany zmontowany i można go zamówić w ilościach od 1 sztuki. Standardowo dostępne są też wykonania z czujnikami poziomu lub temperatury.

Tabela konfiguracji standardowych wskaźników poziomu cieczy

Dzięki możliwości samodzielnej konfiguracji wskaźników HCK użytkownik:

  • zaoszczędza czas i pieniądze
  • ma możliwość dostosowania wskaźnika do konkretnego środowiska pracy
  • nie ryzykuje nieszczelności wskaźnika
  • otrzymuje zestaw gotowy do montażu

Obejrzyj film przedstawiający budowę, zasady działania i możliwości konfiguracji wskaźnika poziomu cieczy HCK

Poniżej udostępnione zostały linki do kart katalogowych wskaźników serii HCK. W razie potrzeby zarekomendowania materiałów odpowiednich do danego środowiska pracy prosimy o kontakt. Nasi Doradcy Techniczni chętnie pomogą w wybraniu odpowiednich komponentów wskaźnika.

Wskaźniki HCK bez czujników – https://www.elesa-ganter.pl/produkty/elementy-ukladow-hydraulicznych/seria/hck

Wskaźniki HCK z czujnikami temperatury  – https://www.elesa-ganter.pl/produkty/elementy-ukladow-hydraulicznych/seria/hck-st-hck-stl

Wskaźniki HCK z czujnikami poziomu i temperatury  – https://www.elesa-ganter.pl/produkty/elementy-ukladow-hydraulicznych/seria/hck-e-hck-e-st-hck-e-stl

Czujniki poziomu cieczy do wskaźników HCK – https://www.elesa-ganter.pl/produkty/elementy-ukladow-hydraulicznych/seria/slck

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

Ilustracja główna: fotolia.com / Budimir Jevtic

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Największa na świecie farma wiatrowa
Pierścienie pozycjonujące ze stali nierdzewnej do przyspawania
– seria GN 188

Najnowsze artykuły

Menu