Dzięki ciężkiej pracy węgierskiego matematyka i fizyka fascynującego się optyką Józsefa Petzvala powstały takie wynalazki, jak obiektyw bez abberacji optycznej i lornetka operowa.
Obiektyw Petzvala. Źródło: YouTube/phradu
Petzval urodził się w styczniu 1806 roku w Białej Spiskiej na terenie dzisiejszej Słowacji. W wieku 25 lat doktoryzował się na Uniwersytecie w Peszcie i tam też później wykładał. Od początku interesowała go optyka. Jako pierwszy określił, jakie muszą być spełnione warunki, aby obiektyw nie miał aberracji optycznej w postaci krzywizny pola. Pozwoliło to na uzyskiwanie wyraźnego obrazu z obiektywu rzucanego na płaską powierzchnię. W 1840 roku wynalazca opracował lornetkę operową oraz obiektyw nazwany od jego nazwiska. Na bazie obiektywów Petzvala powstały później obiektywy szerokokątne, które mocno konkurowały z wynalazkiem Węgra. Pod koniec działalności naukowej zmienił kierunek na akustykę. Zachodzą podejrzenia, że to on jako pierwszy opracował Transforamty Laplace’a. Jednak informacja ta nigdy się potwierdziła, a Patzval został nawet oskarżony o plagiat. Wynalazca zmarł we wrześniu 1891 roku. Aby upamiętnić jego wkład w rozwój nauki od jego nazwiska nazwano jedną planetoidę oraz jeden z kraterów na księżycu.
Źródło: Wikipedia | Ilustracja: By Adolf Dauthage – http://www.sil.si.edu/digitalcollections/hst/scientific-identity/explore.htm, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3065386